Buna ziua as vrea sa stiu daca exista sanse de tratament sau inlaturare a plamanului stang?

Cancer plamani

Postata de Diana cu un an in urma.

Tatal meu (66ani, fost fumator activ) a fost diagnosticat cu diverse tumori in st.IV. Va rog exista sanse de inlaturare sau tratare?

DIAGNOSTIC CIM10:
Tumora maligna lobul superior, bronhii si pulmon (C341)
Cr periferic lob superior plaman pe stanga.
Mt in ganglioni limfatici hilari mediastinali.
Mt in lobul inferior plemunul pe stanga.
Mt in pleura cu pleurezie pe stanga.
T4N2M1 st IV Pleurezie reactiva.

Diagnostice secundare:
Cardiopatie arterosclerotica (I251)
Hipertensiune esentiala (primara) -HTA gr II risc a dinalt. IC II NYHA (I10)
Tumora maligna ganglioni limfatice intratoracici. Mt ganglioni limfatice mediastinale lobul superior (C771)
Tumora maligna secundara a pulmonului ( C780)
Tumora maligna secundara a pleurei ( C782)

Multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Ruslan Scarabnii

acum un an

Buna ziua.
Dacă pacientul are diagnostic stabilit prin examen histopatologic, este nevoie sa va adresați la medicul oncolog pentru tratament de specialitate. Din punct de vedere chirurgical cazul este inoperabil.

Utilizator11700480792

acum 5 luni

Bună ziua, cu se simte tatăl tău. Avem același diagnostic.

Diana

acum 4 luni

A facut 4 cicluri de chimioterapie, bazate pe cisplatin+gemcitabin, procesul pare a se fi stopat. Un sfat necerut v-as da, sa incepeti terapia cat mai curand posibil, taticu nu vroia s-o faca si a acceptat-o dupa ce organismul slabise enorm. Acum in perioada de pauza se recupereaza. Asteptam rezultatul de la tomografie. Sanatate, rabdare si curaj va doresc!