metastatza carcinom seros de grad jos cu origine genitala-cat de grav este?

Cancer ovarian Cancer de san metastatic

Postata de MembruMobileApp1504851147 cu 6 ani in urma.

Mama are acest diagnostic histopatologic dintr-un chist inghinal drept operat si vreau daca se poate interpretarea acestor markeri:

TESTE IHC:

CK7 pozitiv intens in proliferarea tumorala
CK20 negativ
WT1 pozitiv in frecventi nuclei tumorali
ER pozitiv in frecventi nuclei tumorali (95%)
Calretinin negativ in celulele tumorale

Daca este de grad jos, poate e mai putin grav? Am vazut si de grad inalt...
Urmeaza sa facem PET/CT si acolo sa vedem exact unde este localizat cancerul.

Va rog sa imi raspundeti f urgent, mentionez ca mama a fost operata in 1984 de histeroctomie de uter iar in 1994 de cancer de san..sa fi revenit acum in cancer ovarian?

Ce sanse de supravietuire sunt-mama are 78 de ani, fara simptome.
Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.