Ce inseamna acest diagnostic?

Cancer de san

Postata de ella_h cu 14 ani in urma.

Buna ziua ,
M-am inscris pe acest site nu pentru mine ci pentru mama mea .Are varsta de 77 de ani si a avut scurgeri mamare sangviolente la sanul drept. La recomandarea medicului am facut - radiografie mamara/mamografie/marker tumoral /RMN . Diagnosticul pus in urma RMN este - dilatatii izolate de canale galactofore retromamelonare drepte. BI -RADS 4A-4B. Se recomanda biopsie mamara.-
Va rog din suflet sa-mi spune-ti si mie ce inseamna acest diagnostic .
Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Diagnosticul pe care l-a primit mama ta se refera la faptul ca are o dilatatie sau o extindere a canalelor galactofore, care sunt canalele prin care se transporta laptele de la glandele mamare la mamelon. Acestea sunt localizate in spatele mamelonului drept. BIRADS 4A-4B indica o suspiciune de malignitate moderata spre inalta. Se recomanda biopsia mamara, o procedura in care se recolteaza o mica mostra de tesut mamar pentru a fi examinata in laborator, pentru a confirma daca exista celule canceroase sau nu. Este important ca mama ta sa urmeze recomandarile medicilor si sa faca biopsia.

Aceasta este doar o explicatie simplificata a diagnosticului. Este important sa discuti cu medicul mamei tale pentru a intelege pe deplin ce inseamna acest diagnostic si ce urmeaza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Cancerul-mamar/stadiile-cancerului-mamar-si-importanta-testelor-pentru-a-l-descoperi-la_18912
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/simptome-ale-afectiunilor-mamare_814
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ectazia-ductelor-mamare-simptome-asemanatoare-cu-cele-ale-cancerului-de-_17882
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/glanda-mamara-afectiuni-inflamatorii-si-supurative_1114

Multa sanatate mamei tale!