Imunoterapie sau radioterapie?

Cancer de prostata

Postata de Utilizator11709903312 cu o luna in urma.

Buna ziua. Pentru un pacient cu cancer de prostată cu scor Gleason 9, T3aN0Mx și cu anemie hemolitica dobândită, ce este mai bine sa facă, imunoterapie sau radioterapie?

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Decizia de a alege imunoterapia sau radioterapia ar trebui sa fie luata impreuna cu medicul curant, tinand cont de starea de sanatate a pacientului, de stadiul cancerului, de varsta pacientului, de potentialul sau de rezistenta la tratament, cat si de posibilele efecte adverse ale fiecarui tip de tratament. In unele cazuri, se poate recomanda o combinatie dintre cele doua tipuri de tratamente.

In cazul unui cancer de prostata cu scorul Gleason 9, aceasta este o forma avansata a bolii. Radioterapia este adesea utilizata la pacientii cu cancer de prostata localizat sau la cei cu metastaze la nivelul oaselor sau altor organe.

Imunoterapia, pe de alta parte, este un tip de tratament care antreneaza sistemul imunitar pentru a detecta si lupta impotriva celulelor canceroase. Acesta poate fi eficient, dar poate cauza si reactii adverse semnificative, mai ales la pacientii cu anemie hemolitica dobandita. Pacientii cu aceasta afectiune pot avea un sistem imunitar slabit, ceea ce ar putea limita eficacitatea imunoterapiei.

In aceasta situatie complexa, important este sa se discute cu un specialist in oncologie si poate chiar cu unul in hematologie, pentru a gasi cea mai buna abordare de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie sau https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/imunoterapia-oncologica-moderna-in-tratarea-cancerelor-solide-la-pacient_20153
sfatulmedicului.ro/Cancer/in-ce-consta-radioterapia-reactii-adverse-si-tipuri_18049

Utilizator11709903312

acum o luna

Îmi puteți spune care este stadiul bolii având scor 9(4+5) și T3aN0Mx?

SfatulMedicului

acum o luna

Semnificatii rezultat:
Scorul 9 (4+5) si stadiul T3a N0 Mx indica un cancer de prostata local avansat.

Stadiul T3a inseamna ca aceasta a ajuns la vezica urinara si este de obicei nedetectabila printr-un examen rectal.

N0 indica faptul ca nu s-au gasit metastaze in ganglionii limfatici din zona aferenta.

Mx inseamna ca nu se poate determina daca boala s-a raspandit la alte parti ale corpului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/importanta-imagisticii-in-diagnosticare_16109

Utilizator11709903312

acum 4 saptamani

Mulțumesc