Cum iterpretati urmatoarea concluzie a buletinului histopatologic?

Cancer de prostata

Postata de LeontinP cu 10 luni in urma.

arii de adenocarcinom acinar prostatic scor Gleason 6 (3+3), grup grad prostatic 1. Cod ICD-O: 8140/3

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Concluzia buletinului histopatologic arata ca exista arii de adenocarcinom acinar prostatic cu scor Gleason 6 (3+3) si grup grad prostatic 1. Aceste informatii sunt utilizate pentru a descrie gradul de agresivitate al cancerului prostatei. Scorul Gleason este o metoda utilizata pentru a evalua cat de agresiv este cancerul, iar scorul 6 este considerat un grad moderat de agresivitate. Grupul grad prostatic 1 indica totodata un grad scazut de agresivitate al cancerului. Codul ICD-O, 8140/3, este un cod utilizat pentru a clasifica histologia cancerului prostatei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

LeontinP

acum 10 luni

Multumesc foarte mult!