Poate fi altceva inafara de melanom?

Cancer de piele

Postata de AdiB cu 2 ani in urma.

De vreo 2 sau 3 ani(nu actiu exact cand) o alunita mica maro inchis pe care o aveam in piele(pe poze chiar din 2008) a iesit la suprafata si a ajuns la 6 mm pe 8 mm. Este tot maro inchis, simetrica, cu margini delimitate(cat se vede cu ochiul liber). Nu ma manaca, nu ma doare, nu sangereaza. Nu m-a deranjat niciodata. Este putin deasupra soldului drept. La atingere se lasa apasata, parca se teseste putin. Nu m-am gandit sa merg la dermatolog, stiam ca trebuie sa am grija sa nu o lovesc sau agat sau zgariu. Dar de ceva zile familia a zis ca prea a crescut.... Si am intrat in extrema cealalta... Ca am melanom nodular poate si cu metastaze deja(in urma studiului pe internet). Poate fi altceva inafara de melanom??? ... Si daca e melanom pot fi metastaze chiar daca arata ok sa zic asa... Ca o boaba mica de cafea apasata pe piele

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/cand-devin-alunitele-periculoasei_16874