Pot sa am cancer de colon?

Cancer de colon

Postata de Anna cu 10 luni in urma.

De o luna intreaga de cum mananc si cea mai mica chestie de unde nu ieșeam afara (treaba mare ) decat o data pe zi sau la 2 zile ies si de cate 6-7 ori fie diaree fie fiind constipata si cu greu, senzație de treaba mare intr-una si iesit afara greu de multe ori, disconfort abdominal dureri mari de burta. Mentionez ca bunica mea a avut cancer de colon

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Simptomele descrise pot fi asociate cu mai multe conditii, inclusiv cu cancerul de colon. Este important sa consultati un medic pentru a evalua simptomele si a determina cauza lor. Medicul poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi analize de sange, teste de scaun, colonoscopie sau alte investigatii imagistice, pentru a face un diagnostic corect.
In plus, fiindca aveti istoric familial de cancer de colon, este important sa impartasiti aceste informatii medicului, deoarece acesta poate creste riscul personal de a dezvolta aceasta afectiune.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/simptome-cancer-de-colon_11354