Cancer col utetin T2N0M0 ?

Cancer de col uterin

Postata de Raducu86 cu 6 ani in urma.

Buna ziua ,
Mama mea in varsta de 52 de ani a fost diagnosticata, in urma unor anelize, biopsii, cu cancer col uterin .
Dupa RMN facut la o clinica din Timisoara , au luat decizia sa o opereze ( histerectomie totala ) .
In urma histerectomiei( nu au fost complicatii deloc ) , din buletinul medical s-a constatat stadiul T2N0M0 .
I s-au recomandat sa faca 28 de sedinte de radioterapie si 5 sedinte de chimioterapie cu cisplatin.
Pe care le-a si facut la o clinica binecunoscuta aici in Timisoara !
Intrebarile mele sunt :
Ce stadiu este ? Cat de grav este ?
Mentionez ca mama se simte foarte bine si va urma sa faca in octombrie un CT de control ( primul dupa radio si chimioterapie , cel de 3 luni ) .
Multumesc anticipat,
Ovidiu

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/efectele-histerectomiei_14838