Calcul biliar 10mm - recomadare operatie?

Calculi biliari

Postata de Maria cu un an in urma.

Buna ziua,

Bunicul meu a fost diagnosticat cu un calcul biliar de 10mm, cu pereti subtiri. Piatra se deplaseaza si blocheaza si varsarea sucului pancreatic (de aici si durerile lui de pancreas). Ac***a in vedere varsta inaintata - 77 de ani, e recomandata operatia? Varianta laparoscopica se poate lua in calcul in acest caz?

Mentionez ca inafara de aceasta problema, analizele lui sunt foarte bune.

Multumesc anticipat si o zi buna,
Maria

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-calculii-biliari_963