Intenționez sa raman insarcinata, insa iau Forcapil?

Caderea parului

Postata de Utilizator11719120452 cu 3 luni in urma.

Intentionez sa raman insarcinata, insa acum 3saptamanai am inceput un tratament impotriva caderii parului cu Forcapil anti cadrrea parului. Vreau sa stiu daca compozitia acestui supliment poate afecta/influenta cumva capaciatea de ramane insarcinata?
Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Forcapil este un supliment alimentar destinat imbunatatirii sanatatii parului, pielii si unghiilor. Ingredientele active din Forcapil includ vitamine si minerale precum Biotina, Vitamina B5, Vitamina B6, Vitamina B9 (acid folic), Vitamina D3, Cistina, Metionina si Zinc.

In general, nu exista informatii care sa sugereze ca Forcapil ar putea afecta negativ capacitatea de a ramane insarcinata.

Totusi, in timpul sarcinii, dozarea vitaminelor si mineralelor ar trebui monitorizata atent, pentru a preveni supradozajul. Unii dintre nutrientii din Forcapil, cum ar fi acidul folic, sunt chiar recomandati in timpul sarcinii, deoarece contribuie la dezvoltarea sanatoasa a fatului.

De asemenea, suplimentele de biotina si zinc pot fi benefice in timpul sarcinii.

Recomandarea este sa discutati cu medicul dvs. inainte de a continua sa luati Forcapil in timpul sarcinii. Orice decizie privind tratamentul ar trebui luata in functie de nevoile individuale de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/sarcina-ce-trebuie-cunoscut-despre-administrarea-vitaminelor-prenatale_1061
https://sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/suplimentele-de-acid-folic-previn-malformatiile-congenitale_1008