Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar)?

Caderea parului Alopecie androgenetica

Postata de Utilizator21636379271 cu 2 ani in urma.

Buna dimineata/ziua/seara!

Sufar de alopecia androgenica (caderea parului genetica) si tot incerc sa fac rost de o prescriptie pentru finasterida si nu reusesc. Am avut numai experiente proaste cu dermatologii, ba sunt ignoranti, ba imi recomanda chestii care agraveaza situatia etc.

Nu am probleme cu vitamine sau cu tiroida, am facut analize acum 3 luni.

Intrebarea este cea din titlu: Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar) sau mi-o poate prescrie si alt medic? Daca da, ce fel de medic?

Eu inteleg si sunt constient de posibilele efecte adverse, deci va rog sa nu incercati sa ma "speriati" cu privire la acest medicament la fel cum au facut-o si dermatologii, m-am documentat mult si bine despre acest medicament.

Multumesc!

Raspunsuri (1)

Marius petcu

acum un an

Salut, ai găsit un răspuns pana la urma ? Și eu as vrea sa iau dar nu am nicio informatie