De ce îmi cade parul?

Caderea parului

Postata de Utilizator11701635013 cu 5 luni in urma.

As vrea să știu de ce îmi cade părul

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru caderea parului. Acestea pot include:

1. Alopecia androgenetica: este cea mai comuna cauza a caderii parului si este determinata genetic. Se caracterizeaza prin subtierea parului si recesiunea liniei parului in anumite zone.

2. Stresul: atunci cand experimentam stres, corpul nostru elibereaza hormoni care pot afecta ciclul de crestere a parului, duce la subtierea acestuia si poate provoca caderea excesiva.

3. Dezechilibre hormonale: fluctuatiile hormonale pot avea un impact asupra ciclului de crestere a parului. Anumite conditii, cum ar fi sindromul ovarului polichistic sau hipotiroidismul, pot provoca caderea parului.

4. Deficiente nutritionale: un aport insuficient de vitamine si minerale esentiale pentru sanatatea parului, precum zincul, biotina sau fierul, poate duce la caderea parului.

5. Tratamente chimice sau incalzire excesiva: utilizarea frecventa a produselor chimice pentru par sau expunerea excesiva la temperaturi ridicate prin utilizarea uscatoarelor de par sau a placilor de indreptat parul poate deteriora parul si poate duce la cadere.

6. Afectarea scalpului: boli ale scalpului, cum ar fi dermatita seboreica sau psoriazisul, pot afecta sanatatea parului si pot contribui la cadere.

Daca te confrunti cu caderea excesiva a parului, este recomandat sa consulti un dermatolog pentru a identifica cauza specifica si a primi tratamentul adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-parului/caderea-parului-ce-afectiuni-poate-ascundei_7570