Bufeuri in zona fetei si gat?

Bufeuri

Postata de Daniela cu 8 luni in urma.

Am bufeuri de căldură în zona fetei si gat și nu sunt la menopauza am 31 ani.Nu găsesc cauza lor ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze ale bufeurilor in zona fetei si gatului, chiar si la femei care nu sunt la menopauza. Iata cateva dintre ele:

1. Hormoni: Schimbarile hormonale pot afecta nivelurile de estrogen si provoca bufeuri. Acest lucru poate avea loc in timpul ciclului menstrual, in timpul sarcinii sau in timpul perimenopauzei.

2. Stres si anxietate: Stresul si anxietatea pot declansa bufeuri si transpiratii. Aceasta poate fi o reactie a corpului la eliberarea de hormoni de stres, cum ar fi adrenalina.

3. Consumul de alcool sau cafeina: Aceste substante pot provoca bufeuri si transpiratii la unele persoane sensibile.

4. Reactii alergice: Unele persoane pot dezvolta bufeuri si roseata faciala ca reactie la alimente sau triggeri alergici, cum ar fi produsele cosmetice sau polenul.

5. Factori de mediu: Temperaturile ridicate, imbracamintea stramta sau stratul gros de haine pot duce la supraincalzirea corpului si aparitia bufeurilor.

Daca simptomele persista sau sunt severe, este recomandat sa consulti un medic pentru o evaluare adecvata si pentru a exclude alte cauze mai grave: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Menopauza/bufeuri-anxietate-si-menopauza-care-este-legaturai_19752

Daniela

acum 8 luni

Am făcut analize și am fost la diferiți medici specialiști și nu găsesc cauza lor.Am bufeuri și vara și iarna la fel și din ce în ce mai multe