scrasnitul din dinti

Bruxism

Postata de km cu 14 ani in urma.

Am auzit ca scrasnitul din dinti noaptea, e pe baza stresului...pana sa citesc aici ca asa este, nu am crezut. E foarte neplacuta senzatia..uneori ma trezesc din somn asa tare simt cum strasnesc dintii. E neplacut, sincer. Are legatura cu stresul? Cum sa evit aceasta stare din timpul noptii? Cum sa i-mi impun si sa ma pot controla sa nu mai fac aceste gesturi?

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Mergi la un stomatolog specialist in cosmetica dentara si in functie de cauza poti primi un tratament.
Exiata si gutiere nocturne care se folosesc in timul somnului pt a evita bruxismul (scrasnitul din dinti)
//sfatulmedicului.ro/Bruxismul/bruxism-intrebari-frecvente-referitoare-la-scrasnirea-dintilor-bruxism_414

flori

acum 13 ani

Buna ziua!
Si eu sufar de bruxism si asta de multi ani (vreo 7-8 si am 30 de ani)..si pana acum vreo 2 ani nu am bagat asa mult de seama am zis ca o sa treaca etc...dar sotul meu mi-a spus ca e foarte deranjant pentru el in primul rand ca nu poate dormi si in al doilea rand ca asat imi afecteaza dantura, asa ca am mers la un medic stomatolog care mi-a facut o gutiera, cu speranta ca totul se va remedia..ei bine de 2 ani port aceasta proteza, bine acum pe a doua ca pe prima am roso sa zic asa, si nu se vede nici o ameliorare.... tot se vorbeste de cel stres...pana la urma tot omul e stresat...nu?, nu am probleme majore sau eu stiu altceva acum daca grijile zilnice se pot numi strers...nush ce sa zic...??!!...am rontait seara inainte de culcare morcov zice ca iti obosesc muschii maxilarului, am baut lape cald..degeaba dimineata proteza aia inclestata de dinti de ata ros in timpul noptii si imi simt si gura inclestata...dati-mi un sfat va rog! multumesc