CE POT FACE PENTRU BAIETELUL MEU

Bruxism

Postata de oana366 cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA!BAIETELUL MEU ARE 4 ANI SI 2 LUNI,SCRASNESTE DINTII PE TIMPUL NOPTII IN SPECIAL IN MOMENTUL IN CARE ESTE DERANJAT DE CEVA IN TIMPUL SOMNULUI,IAR PE TIMPUL ZILEI ISI MUSCA INTERIORUL OBRAJILOR.VA ROG SA IMI DATI UN SFAT PENTRU AL AJUTA CU ACEASTA PROBLEMA.

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

afectiunea de care sufera baietelul dumneavoastra se numeste bruxism, si trebuie sa va prezentati cu el la un consult stomatologic, pentru a evalua ce daune a facut aceasta afectiune si pentru un tratament adecvat.
pentru mai multe detalii, va recomand urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/Bruxismul/bruxismul-scrasniti-din-dinti-noapteai_444

va urez o zi buna

alina

acum 12 ani

buna ziua,shi eu sufar de aceleasi simptome ,am fost la dentist care imi este shi prieten bun shi mi-a spus ca imi tocesc dintii in felul asta,mi-a dat comanda de 2 "masti" pt dinti din silicon pe care trebuie sa le tin pe timpul noptii pentru a nu-mi mai strica dintii f tare,mi-a spus ca ar trebui sa incerc sa adorm mai relaxata shi sa beau un ceai de levantica inainte de somn,cat despre rosul obrajilor pe interior tine doar de dezvatatul acestui obicei

Emilia

acum 12 ani

Am avut si eu aceeasi problema si am baut 2 cani de ceai de maghiran pe zi timp de cateva saptamani si m-am vindecat. Ceaiul nu il gasiti in orice farmacie, eu, de exemplu, l-am achizitionat de la firma Hofigal - producatorul Spirulinei.
Sanatate!

elisabeta

acum 11 ani

buna ziua am si eu aceeasi problema cu copilul meu de 7,5ani cu soomn scrisnitor noaptea.E posibil sa fie de la lipsa de calciu.Va multumesc.

corina stoian

acum 11 ani

am un baietel de 3 ani si in somn scrasneste din dinti ce pot face? nu cred sa fie vorba de o carenta de calciu analizele au iesit ok.multumesc