am gutiera noua si ma strange

Bruxism

Postata de ffffff cu 11 ani in urma.

Am bruxism, cateodata tin dinti stransi cand visez urat, o data am auzit cum am scrasnit.
Stomatologul mi-a facut gutiera pentru maxilarul superior.Noapte trecuta am purtat-o prima data, am simtit ca ma strange, dar m-am obisnuit cu senzatia, numai ca dimineata simteam o tensiune in dintii de la la maxilarul superior , ca si cum i-am tinut stransi toata noaptea.

Luni o sa merg sa vorbesc cu dentistul, dar pana atunci sa o mai port?
Se mai largeste cu timpul?
Astept un sfat. multumesc.

Raspunsuri (2)

alina

acum 11 ani

si eu o sa am incurand gutiera ...sfatul meu este sa o porti pt ca o sa te obijnuiesti ...

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

Nu se largeste singura gutiera, se mai adapteaza de medic la cabinet pana nu jeneaza. Un pic trebuie sa fie stransa, altfel cade de pe dinti in timpul somnului, mai ales in timpul episoadelor de bruxism. Deobicei se fac cate doua.