tigarile electronice si bronsita?

Bronsita Tuse Lasat de fumat

Postata de Utilizator21550057634 cu 5 ani in urma.

am fost fumator timp de 8 ani,(am 27) de 8 luni am renuntat complet la tigarile normale insa le-am inlocuit cu o tigara electronica cu 6% nicotina apoi am scazut la 3%. nu fumez/vapez mult, doar in pauza de la munca sau daca sunt in compania prietenilor/ petreceri/ iesiri in oras. in ultimele 2 luni imi apare in fiecare dimineata o durere in piept si o tuse seaca iritativa ce se transforma in una productiva cu expectoratii fara culoare iar durerea din piept dispare, calvarul dureaza 10-15 minute, apoi ma simt ca si cum nimic nu s-a intamplat. iar in ultimele 2 saptamani simt ca respiratia mea este zgomotoasa. tin sa precizez ca nu am avut probleme vizibile in timp ce fumam tigari normale.
este posibil ca tigara electronica sa imi dea aceste simptome? sa fie urmarile fumatului normal?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/tigara-electronica-avantaje-si-dezavantaje_16644