Pozitie uretrei schimbata? S-a mai confruntat cineva cu problema asta?

Boli vezica biliara

Postata de Utilizator11709479213 cu 2 luni in urma.

Bună ziua. În urma unei abdominoplastii, am constatat ca poziția uretrei a fost schimbata.
Mai exact , în urma unui contract la urolog mi s a confirmat ca uretra mea se afla în vagin.
Ce complicații pot apărea....?
Am observat ca atunci când urinez(prin vagin) rămâne un miros de urina. Ce e de făcut în cazul acesta? S a mai confruntat cineva cu problema asta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Schimbarea pozitiei uretrei poate cauza o serie de complicatii, incluzand infectii urinare recurente, incontinenta urinara, disconfort sau durere in timpul actului sexual si posibil infertilitate. Mirosul de urina care persista poate fi indicatia unei infectii urinare, asa incat este recomandat sa consultati un medic cat mai curand posibil.

De asemenea, sunteti expusa riscului de a dezvolta o conditie numita fistula vezico-vaginala, o deschidere anormala intre vezica (sau uretra) si vagin, care poate duce la scurgeri de urina prin vagin. Aceasta este o complicatie grava care necesita interventie chirurgicala pentru a fi corectata.

Va recomandam sa va adresati unui medic specialist urolog pentru investigatii suplimentare, tratament adecvat si poate chiar o interventie chirurgicala pentru recorectarea pozitiei uretrei.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Incontinenta-urinara/cauze-si-factori-de-risc-pentru-incontinenta-urinara_19833
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589

Va dorim multa sanatate!