Litiaza biliara fara simptome?

Boli vezica biliara

Postata de Silviu cu 3 saptamani in urma.

Valoare ALT este 120 si TGO 59.8, am litiaza biliara dar nu am niciun simptom, din cauza asta pot fi valoriile crescute? ( numar eritrocite 5.78 colesterol hdl 38,9 fibrinogen 389, proteina c reactiva 0.66) restu au iesit bune.Va multumesc pt. orice raspuns!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In primul rand, chiar daca nu prezentati simptome, este important de mentionat ca litiaza biliara poate cauza diverse probleme de sanatate, incluzand inflamatia veziculei biliare, pancreatita si icter. Valorile crescute ale ALT (alanina aminotransferaza) si TGO (transaminaza glutamica oxalacetica) pot indica afectarea hepatocelulara sau un proces inflamator al ficatului sau veziculei biliare.

Pe langa asta, valoarea crescuta a fibrinogenului poate fi un indicator al unei inflamatii sau a unui proces de coagulare activ.

In ciuda faptului ca aveti litiaza biliara si ca valorile ALT si TGO sunt crescut, restul valorilor par normale. Cu toate acestea, numai un specialist medical poate decide care e urmatorul pas. E posibil sa trebuiasca sa faceti investigatii mai amanuntite, cum ar fi o ecografie abdominala, CT, RMN, sau chiar o endoscopie pentru a confirma diagnosticul si a vedea daca exista alte posibile probleme.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-cauze-si-tratament_8979
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-si-complicatiile-sale_16409

Va dorim multa sanatate!

Silviu

acum 3 saptamani

Va multumesc frumos!
Am facut ecografie abdominala unde s-a descoperit litiaza biliara si s-a recomandat sa merg la un medic chirurg sa mai cer o parere pt. operatie.
Astazi aveam programare la chirurg dar din pacate sa amanat pentru saptamana viitoare.