Tiroida Hashimoto?

Boli tiroidiene

Postata de AndreeaR cu 8 luni in urma.

Buna ziua! Mama mea are tiroida Hashimoto, ia tratamentul prescris de medic, insa dorim sa stim daca ceaiul Branca ursului din flori o poate ajuta .
Va multumesc anticipat pt raspunsuri

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Tiroida Hashimoto este o boala autoimuna a glandei tiroide, iar tratamentul consta de obicei in administrarea de hormoni tiroidieni sintetici. Desi ceaiurile din plante pot avea unele beneficii pentru sanatate, este important sa intelegeti ca nu exista dovezi solide care sa ateste ca ceaiul de Branca ursului din flori poate trata sau imbunatati tiroida Hashimoto.

In plus, Branca ursului este cunoscuta pentru a avea un continut ridicat de iod, care poate interfera cu tratamentul hormonal prescris pentru tiroida Hashimoto. De aceea, este recomandat sa discutati cu medicul care trateaza tiroida mamei dumneavoastra inainte de a incerca orice tip de terapie complementara, inclusiv ceaiurile din plante. Medicul va putea oferi informatii si sfaturi personalizate, tinand cont de starea de sanatate specifica a mamei dumneavoastra.

Este important sa urmariti cu atentie instructiunile medicului in privinta tratamentului si sa ii comunicati orice schimbari in starea de sanatate a mamei dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/tiroidita-hashimoto-semne-care-indica-ca-ai-probleme-cu-tiroida_16888

AndreeaR

acum 7 luni

Va multumesc pentru raspuns