Noduli tiroidieni hiperecogeni si ATPO marit - ce inseamna?

Boli tiroidiene Hipotiroidism Test tiroida Tiroida Tiroidita autoimuna
+2
Vezi toate grupurile

Postata de membru336782 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,

Imi cer scuze ca apelez asa la dumneavoastra, dar sunt disperat.
Mamei mele i-au fost gasiti doi noduli tiroidieni in urma unei ecografii, dupa cum urmeaza:
Varsta: 58 de ani

Lob drept tiroidian: diam. A-P = 22.1 mm, diam. transv = 19.6 mm, diam. cranio-caudal = 57.3 mm, marit de volum, cu aspect neomogen, discret mai hiperecogen, se discern 2 imagini nodulare cu morfologie difuza, una cu diam. de 7.6 mm, mai hiperecogena, cu halou periferic, iar cealalta cu diam. de 5.8 mm, cu centru hiperecogen, aspectul fiind de "nodul la tinta", fara form. chistice.
Se vizualizeaza pediculul jugulo-carotidian fara imagini de adenopatii.

Lob stanga tiroidian: diam. A-P = 22 mm, diam. transversal = 20 mm, diam. cranio-caudal = 54.3 mm, marit de volum, cu aspect neomogen, mai hiperecogen, cu zone hiperecogene, fara noduli, fara form. chistice. Se vizualizeaza pediculul jugulo-carotidian fara imagini de adenopatii.

Istm: dimensiuni: 5 mm, ingrosat, cu ecostructura omogena, normecogena, fara noduli, fara form. chistice.

Concluzii: Gusa Tiroidiana, Noduli tiroidieni lob drept

In urma acestora si-a facut si urmatoarele analize:
- Colesterol HDL = 44 mg/dL (scazut = 60)
- Colesterol total = 266 mg/dL (optim > 200, borderline crescut: 200-240, crescut > 240)
- Trigliceride = 246 mg/dL (borderline crescut: 150-199, crescut: 200-499, foarte crescut >=500)
- Colesterol VDL = 49 mg/dL (= 190)
- Lipide totale = 934 mg/dL (400-700)
- Formula leucocitara a iesit in parametri normali
- VSH = 16 mm/h -

Raspunsuri (3)

membru336782

acum 6 ani

continuare:

- Anti-TPO = 385 UI/ml -interval de referinta este mai mic decat 34
- T3 = 2 nmol/L (1.27-3.07)
- T4 = 85.6 nmol/L (66-181)
- TSH = 4.34 uU/ml (0.27 - 4.2)

Imi puteti spune ce ar putea cauza acesti noduli si ce natura ar putea avea? Este ceva grav? Valoarea foarte mare ATPO este periculoasa? Mentionez ca are tendinte de ingrasare, hipertensiune arteriala si uneori spune ca simte incetiniri ale gandirii.

Va multumesc!

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.

membru336782

acum 6 ani

Am folosit serviciul cu plata si de 2 zile nu mi-a raspuns nimeni...