Viroza?

Boli respiratorii

Postata de ecila cu 14 ani in urma.

Senzatie de durere (arsura) in gat pana spre plaman,bufeuri puternice,brusc de dimineata cu 37C febra la ora 18.Cred ca este ceva viral ca prea brusc a aparut .Cum sa ma vindec si sa nu dau mai departe familiei? Nu tusesc nu-mi curge nasul !

Raspunsuri (2)

Dr. Elena Carstea

acum 14 ani

Masuri pe care trebuie sa le luati pentru a nu transmite si celorlalti: sa va acoperiti nasul si gura cand tusiti sau stranutati, sa purtati o masca la gura in momentul in care vorbiti, sa nu iesiti in comunitate pentru a nu transmite si altor persoane si daca aveti copii mici prin casa sa stati intr-o camera separata. Ca tratament functie de simptomatologie: antiinflamatorii, vitamina C sau lamaie cu miere si la nevoie antibiotic.

sechei alice

acum 14 ani

Multumesc pentru sfat.Azi de dimineata temperatura 37,2 C si senzatia de arsura in cosul pieptului (ca la Bronsita) fara tuse fara nas infundat ?! Am baut de ieri mult ceai cu lamie si seara 50 picaturi Sinupret (aveam acasa),dar tot mai transpir si prea mult ...