Va rog ajutati-ma

Boli respiratorii

Postata de irinel89 cu 12 ani in urma.

Am 22 ani si am o problema de vreo 3 luni de zile si nu siu ce sa mai cred,nu pot respira cum trebuie,parca nu imi ajunge aerul in plamani cat am nevoie,simt o arsura pe piept ,am facut o radiografie si mi s-a dat sa iau oxacilina cu metronidazol,dar degeaba senzatie este mai puternica acum.Vreau sa precizez ca sunt fumator de 3 ani de zile.Din cat m-am documentat eu , am inteles ca poate sa fie si de la lipsa de calciu.Urmeaza sa imi fac si analizele dar mai intai vreau sa fac inca o raza la plamani sau un tomograf.Ce imi recomandati din aceste 2 si ce ma sfatuiti sa fac.Multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Esta posibil sa faci un " astm bronsic " din cauza fumatului. Simptomele pe care le prezinti si fara febra pledeaza in acest sens. V-asi recomanda consult la un pneumolog(sau chiar internist ) prezentand si radiografia pe care o aveti deja . Cred ca v-ar face bine o cura intr-o statiune cu salina ( Slanic Moldova sau Prahova ori Govora ,aceasta numai dupa diagnosticul Pneumologului .

irinel89

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns ,inaintea dmv mi s-a dat un raspuns "Le faci toate de poamana, ca si pana acum. Apeleaza la homeopatie" nu imi apare numele medicului ce parere aveti in legatura cu acest mesaj.Multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Fiecare persoana are drept de exprimare a parerior personale , in scopul ajutorarii semenilor "in suferinta ". Dupa cum cel in suferinta este in masura de a hotara singur calea de urmat in contextul simptomelor pe care le prezinta . Pe acest site al forumului "Sfatul Medicului " isi pot prezenta ideile si sfaturile ori ce persoana functie de pregatirea profesionala,experienta in domeniu , fosti pacienti cu experienta din propriile boli prin care au trecut ei sau membrii familiei , Toti avem acest drept de a ne exprima pe proprie raspundere , in scopul de a ajuta , dar d-vs sunteti care luati hotararea finala . Fara drept de suparare, toti suntem egali .