tusee continua

Boli respiratorii

Postata de ale.maria cu 12 ani in urma.

buna seara....as avea o intrebare...soacra mea tusesete incontinnu.medicul...si-a facut niste analize la plamani si medicul i-a spus ca nu are nimik....pe 26 are programare la ORL....unde ar trebui sa mearga sau ce s-ar putea sa aiba???????????
Va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil (în cazul în care testele pneumologice nu au identificat vreo problemă) ar putea fi vorba de o afecţiune în sfera ORL (sinuzită, rinită) sau de prezenţa unui reflux gastro-esofagian. Recomandarea către un consult ORL este foarte bună.

ale.maria

acum 12 ani

am uitat sa va spun ca o doare capul,in ceafa spune ea, si e obosita mai mereu,iar tensiunea e normala.......

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil (în cazul în care testele pneumologice nu au depistat vreo problemă) ar putea fi vorba de o afecţiune în sfera ORL (sinuzită, rinită) sau prezenţa unui reflux gastro-esofagian

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Nu ati precizat ce specialiatte are medicul care a consultat-o pe soacra dvs. Va recomand pe langa consultul ORL, gastroenterologic (pentru reflux gastroesofagian) si o reevaluare pneumologica si efectuarea unor investigatii specifice.

andutza_37

acum 12 ani

ale.maria....e tuse productiva?
pentru mine, tusea productiva (pentru ca de obicei acest tip de tuse am) trece in cateva zile cu fluimucil 600 - cate-o pastila seara, inainte de culcare.
e foarte bun pentru ca ajuta la eliminarea excesului de mucus, mai ales in urma unei raceli.
oricum, un consult este cel mai indicat in cazul de fata...
sanatate multa!