tuse seaca

Boli respiratorii

Postata de annaderol cu 10 ani in urma.

Bună ziua,

Am răcit ,initial ,dureri de cap,de gît,somnolență,moleșeală,strănut,febră. Apoi simt o apăsare pe plămani,tuse seacă.Mă tratez de 5 zile cu nurofen,erdomed,claritromicină. Nu am febră dar noaptea tușesc sec.Toată ziua nu tușesc iar cand mă culc începe tusea seacă și senzația de dispnee.Menționez ca acum 5 ani am fost diagnosticată cu sarp***adoză pulmonară și tusea asta doar nocturnă îmi aduce aminte de boală.
De ce se manifestă tusea doar noaptea cand mă culc ?

Vă mulțumesc

Raspunsuri (3)

Diana Ioana C.

acum 10 ani

Incearca acest sirop http://***.ro/articol/Produse/Tincturi/Siropul_Infant-Grip-669.html face minuni in asemenea probleme de sanatate. Este format doar din plante medicinale si nu creeaza reactii adverse. Ajuta si la calmarea somnului

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Ac***a in vedere ca ati fost diagnosticata cu sarp***adoza, va recomand sa va adresati medicului pneumolog curant sau altui medic pneumolog. Nu va tratati dvs. poate este o recidiva a boli sau progresia acesteia.
Sanatate multa.

Lidia

acum 9 ani

Multstimați pacienți vreau să vă dau răspuns referitor la tusă și febră.
Numai la noi în Moldova așa medici avem care să zicem nu-și cunosc meseria și murează pacientul. Imi pare rău că la noi așteaptă să le umpli buzunarul și oricum treabă nu fac, decît vin și te pot netezi pe cap să-ți arăte că are grijă de tine. Dragi PACIENȚI de fiecare dată cînd cineva din FAMILIA Dstră are tusă și febră în primul rînd verificați la paraziți, apoi căutați pricina. De zeci de ori le ziceam medicilor că poate aceasta e prima pricină la soțul meu și ei se rîdeau ca proștii. Soțul meu de 5 săptămîni tușea și febră avea, ca apoi să merg cu insistență să cer analizele la paraziți și în sfîrșit să-mi zică, SCUZAȚI ați avut dreptate.
In poziție orizontală la maturi și la copii, paraziții se ridică în bronhii și se începe tusa. Febra apare în dependență de tipul de paraziți! Sănătate și cuget medicilor.