Tuse seaca

Boli respiratorii

Postata de smookyzke cu 11 ani in urma.

Va rog daca puteti sa ma sfatuiti ce sa fac! Tusesc de aproximativ 1 luna si nu mai imi trece. Am o tuse seaca de care se pare ca nu scpa, nu fumez , nu scuip sange cand tusesc sau macar un firisor. Am fost la spital m-a ascultat la plamani si mi-a spus ca as avea o bronsita, am facut si raze, iar rezultatul a fost normal. Am luat cefalexin de 1000mg , sirop de tuse , acc, paracetamol , ceaiuri , si nimic.. Toti din familie de la mine au fost bolnavi si au avut tuse care i-a tinut mai mult de 2 saptamani insa parca la ei nu e ca la mine,parca lor li s-a ameliorat. Simptomele sunt urmatoarele: tuse seaca, simt in piept ceva ca un zgomot cand tusesc si parca ma mananca putin, nas infundat putin, iar cand l-am suflat de cateva ori aveam putin sange in secretia nazala. Acum in momentul de fata tusesc parca mai mult dimineata , in timpul zilei mai putin. Cam ce as putea sa am ?

Raspunsuri (8)

Dr. Ramona Muresan

acum 11 ani

Buna ziua,
consultati un medic alergolog pt testare alergologica si spirometrie. Este posibil sa fi ramas cu o sensibilitate bronsica dupa raceala, care da simptome similare astmului bronsic si trebuie urmat tratament. Multa sanatate!

Mirna

acum 11 ani

Va recomand Respiration Blend de la Secom. E cel mai bun in afectiuni respiratorii. Il gasiti la plafar.

Diana Gavrilache

acum 11 ani

Incearca produsul asta http://***.ro/articol/Produse/Tincturi/Sirop_pentru_boli_respiratorii-668.html

Fiul meu il foloseste de ceva timp, are probleme cu plamanii si se simte mult mai bine.

tronciu octavian

acum 11 ani

am facut o radiografie la plamani pentru ca am o durere in zona spatelui in partea stanga.sunt fumator dar nu fumez mult cateva tigari pe zi imi puteti spune ce inseamna:aspect de incarcare bronsico, opacitate situata in sinusul cordis frenic drept contur sters,tonalitate neomogena,intesitate medie.cord normal.

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Mergeti cu radiografia la un pneumolog, trebuie vazut si filmul, nu e de ajuns doar interpretarea. Multa sanatate!

ana

acum 10 ani

pune o mână de sare în apa care fierbe si stai la aburi ,inspiră adânc ca 10-15 min

roxana

acum 8 ani

buna ziua, as dori o sulutie prentru tusa seaca, de aproximativ o luna si o saptamana am o tuse ce nu reusesc sa imi treaca,.La sfatul medicului am luat sirop pentru tuse( Levo tuss), pastile efervestente pentru caile nazale(Fomentil) , Cetirizina tratament 10 zile cate o pastila pe zi, si acuma iau un alt tratament( Bentenal timp de 3 zile cate doua pastile pe zi si urmatoarele 3zile doar una... am incercat cu miere de albine cate o lingura pe zi dar simtomul il am in continuare. Plamanii sunt liberi si nu am nici o stare de febra sau dureri de corp. Ma poate ajuta cineva cu un sfat!? Multumesc

Dr. Ramona Muresan

acum 8 ani

Consultati medicul de familie, pentru a va ghida catre un specialist (pneumolog, alergolog, ORL), tusea seaca poate avea diverse cauze. Multa sanatate!