tuse persistenta

Boli respiratorii

Postata de ADRIANA42 cu 12 ani in urma.

Tatal meu in varsta de 60 de ani acuza formarea unei mucozitati in gat fapt ce declanseaza episoade frecvente de tuse in special dimineata.A urmat tratament cu antitusive banuind medicul de familie ca este o tuse banala...reprize de aerosoli cu acc injekt si fluimucil...decasept...insa tusea persista.Se amelioreaza pe moment dar revine la fel de insistenta.Nu a disparut deloc.Tatal meu a muncit intr-un mediu cu mult fum si praf.Ce analize ma sfatuiti sa-i recomand sa faca sau ce tratamente sa mai incercam?

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Tatal dumneavoastra are nevoie de un consult pneumologic si de investigatii de specialitate: radiografie pulmonara, spirometrie, eventual bronhoscopie. Nu amanati un astefl de examen daca tusea persista de mai mult timp.