tuse persistenta

Boli respiratorii

Postata de Doina113 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Am o tuse persistenta ca ne cedeaza de vreo 3 luni. De peste 2 saptamani m-am lasat si de fumat, considerand ca principala cauza a tusei fumatul. E adevarat, tusesc mult mai rar , insa .... tot mai tusesc. Dimineata am o tuse care elimina sputa, chiar ma intreb de unde atata.... iar peste zi si seara tusesc sec. Ce pot face? Recunosc ca imi este teama de investigatii suplimentare, nu ma gandesc decat la cancer. Mentionez ca am 45 de ani.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este foarte bine că aţi reuşit să renunţaţi la fumat, întrucât oricare ar fi diagnosticul, fumatul este prima cauză în cazul afecţiunilor pulmonare şi nu numai. Pentru stabilirea unui diagnostic exact sunt indicate şi necesare investigaţii suplimentare (lăsînd teama deoparte), printre acestea numărîndu-se şi efectuarea unei radiografii pulmonare

TataNicu

acum 12 ani

Adica dvs. ati fumat vreo 20 de ani si vreti sa va treaca tusea in 2 saptamani? Sunteti ... optimist!