tuse expextoranta

Boli respiratorii

Postata de invatatoare cu 12 ani in urma.

buna-ziua!Am o fetita de 4 ani si jumatate si nu stiu ce sa-i mai fac ,m-a zapacit cu tusea asta.de cate ori merg la medic ii da antibiotic,nu mai vreaub sa-i administrez atat antibiotic.e o tuse expectoranta, cu sputa galbena
.I i dau luivac 10 zile pe luna,timp de 3 luni,imunorezistan si septilin,si imunobaby si ursuleti cu echinaceea si propolis astea sunt apa de ploaie.ce sa-i mai dau?ce analize sa-i mai fac?

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

V-a recomand un consult pneumologic, ORL si/sau boli infectioase.
Este necesar examen de sputa dar si a cauzei care determina aceasta tuse.
La aceasta varsta copii fac multe episoade de infectii respiratorii si este bine sa-i ridicati/intariti imunitatea atat prin administrarea unor medicamente dar si printr-o alimentatie echilibrata si antrenarea copilului in efectuarea unor activitati sportive/jocuri/socializare cu alti copii.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului