tuse cu sange

Boli respiratorii

Postata de tonescu cu 12 ani in urma.

buna ziua. as dori sa ma ajutati si pe mine cu ceva. Sotul meu a tusit de 2 ori cu sange: o data asta primavara si o data cand a stat in praf. Poate fi ceva la plamani?
mentionez ca si pieptul (plexul) il doare non-stop. poate fi din cauza asta? el sufera si de distonie neurovegetativa. va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna ziua,

Va recomand un consult pneumologie. Sunt necesare investigatii pentru a se stabili cauza.
Sanatate multa

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Da, poate fi la plamani! Tusea cu sange (hemoptizia) reprezinta o urgenta. Mergeti la pneumolog sa va faca o radiografie!