Tuse cronice si burta foarte umflata

Boli respiratorii

Postata de marta_lazar cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un lucru; de 2-3 luni incoace tot tusesc, si de cateva saptamani, de fiecare data cand tusesc, imi vine sa vomit. M-am dus sa imi fac niste analize; mi-au iesit asa:
CHEM - 31,8; nr. monocite 1,04; nr. trombocite 451; VSH-57.
Mi-am facut si un test de urina: leucocite, nitriti, corpi cetonici, urobilinogen, bilirubina si hematiile au iesit negative. Mai scrie aici si "absente leucocite, rare celule epiteliale plate".
Eu nu stiu ce sa mai fac, m-am dus de nu stiu cate ori la doctor. Am burta foarte umflata desi nu prea mai mananc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Trombocitele si VSH sunt marite ceea ce sugereaza un proces inflamator/infectios. Este recomandat sa consultati medicul internist pentru mai multe investigatii ( inclusiv radiografie pulmonara).