Tuberculoza pulmonara

Boli respiratorii

Postata de maurice cu 11 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu tuberculoza pulmonara infiltrativ nodulara lob superior stang.Am tinut tratament 7/7 cu isoniazida,rimfapicina,etambutol si pirazinamida-2 luni,m-am negativat.Am trecut pe tratament 3/7.Am racit putin,iar tusea a revenit.Este normal sa mai tusesc?precizez ca am facut bronhoscopie si ca diagnostic-laringe cu dinamica prezenta.Aspect bronsitic difuz bilateral.Aspect infilrocongestiv pe peretele lateral al primitivei stangi incepand de la al doilea cartilaj spre distal.LSS este stenozata partial cu aspect fibros.
Voi ramane cu sechele?Este posibila recidiva?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Rata recurentei este de 0-14 %. Aceste recurente poate insemne recidiva, recaderea dupa tratament ( de regula dupa 12 luni de la sfarsitul tratamentuli) sau reinfectia.
Dupa un tratament eficient pot ramane "marci" ale infectiei pe radiografia pulmonara.

maurice

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns!As mai avea o intrebare privind tusea,daca este normala in timpul tratamentului?Si daca stenoza va persista?Voi ramane cu o sensibilitate crescuta?Ce trebuie sa am in vedere pentru a evita alte probleme?
Multumesc!

Dr. Manuela Magdau

acum 11 ani

Tusea poate persista inca mult si bine, la fel cum poate remite. Nu poti stii inca daca raman sau nu sechele, dar tuberculoza este o boala care se vindeca de cele mai multe ori cu sechele, mai ales cand este extinsa. Daca urmezi tratamentul cum ti se prescrie si nu fumezi, este f. probabil sa se vindece. Nu sunt motive sa crezi ca recidiveaza doar prin faptul ca ai racit sau tusesti inca.

maurice

acum 11 ani

Multumesc de raspuns!sunt putin mai linistita,tusea parca a mai scazut in intensitate,sper sa ma vindec si sa nu raman cu sechele.De fumat ,nu fumez.
O zi placuta ,in continuare!

Pierce

acum 11 ani

Curios de unde ai luat procentele. Din ce studii am vazut eu, rata recidivei (dovedite, prin analiza adn a bacilului) e intre 2-4 %. Iarasi vorbim de studii facute de unii mai spalati ca noi. Din pacate studii care nu sunt disponibile la liber.

O buna parte din "recidive", mai ales in tarile cu prevalenta mare a bolii (intre care ne aflam si noi - 130 %ooo primii in UE, pe locul 2 in Europa, dupa fratii nostri Moldoveni, si cu o rata comparata cu tari africane), sunt de fapt reinfectii (iarasi dovedit prin studii). Principalul motiv al reinfectiei tine de faptul ca bolnavul se intoarce in mediu, mediu din care a si luat prima data boala.

PS. Stiu ca rata actuala e mai mica, de vreo 113. Oficial. Real - tinand cont de screening si dorinta romanului de a merge la medic cred ca e dezastru.

MembruMobileApp1505666506

acum 6 ani

Buna ! Am acelasi diagnostic si tratament. As vrea sa va intreb daca pot sa am o conversatie cu dvs. ,sunt curios cu am decurs tratamentul si daca a recidivat cumva boala. Multumesc !