Tratament TBC

Boli respiratorii TBC

Postata de golden star cu 11 ani in urma.

Buna seara,
Am 20 de ani si anul trecut am fost diagnosticata cu Tbc, Am fost internata 31 de zile, urmand apoi tratamentul acasa. Dupa 2 luni de tratament standard, am aflat ca sunt monorezistenta la hidrazida. As vrea daca se poate o a doua opinie referitor la tratamentul pe care il urmez in prezent: 3 sinerdol, 3 etambutol, 3 pirazinamida, 4 ofloxacina, 1 b6. Precizez ca sunt in luna a 5 a de tratament cu aceasta schema, rezultatele la sputa fiind negative. Este posibil ca in viitor sa-mi se reduca aceasta doza? Cat va mai dura tratamentul? Sunt sanse de vindecare 100%?
Multumesc!

Raspunsuri (3)

adriana nutu

acum 11 ani

DACA URMEZI TOT TRATAMENTUL SI IL IEI ASA CUM ZIC DOCTORII AI SANE 100% SA TE VINDECI DAR FIINCA ESTI REZISTENTA LA HIDRAZIDA CARE E CEL MAI BUN TRATAMENT PT TBC S AR PUTEA SA FACI O PERIOADA MAI LUNGA TRATAMENT SANATATE

Maria

acum 11 ani

Buna, imi pare rau ca suferi de aceasta afectiune si mama mea este in aceeasi situatie. Ma intereseaza cum ai aflat ca esti rezistenta la hidrazida?
Multumesc si iti doresc insanatosire rapida.

golden star

acum 11 ani

Multumesc! Dupa 2 luni de tratament am aflat in urma rezultatelor de cultura ca sunt rezistenta la hidrazida, aceasta fiind inlocuita ulterior cu ofloxacina. Daca mai ai intrebari, nelamuriri nu ezita sa ma intrebi. Insanatosire grabnica si mamei dumneavoastra!