titlu intrebare

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 13 ani in urma.

Buna seara!Sunt bolnava de mdrtb si am primit de curand aceasta analiza.in luna noiembrie am avut 3+.Din noiembri pana in decembrie am dat 2+jos.Din decembrie pana in ianuarie am avut un +.Din ianuarie pana in februarie am avut 1+,3bacili,4bacili.Din februarie pana in martie am 1+ 1,9 colonii - +.Ce se intampla?in cat timp pot iesi negativa?am vreo sansa sa ma vindec complet?daca racesti revine boala?Va multumesc pentru ajutor.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Negativarea sputei poate dura destul de mult (6-12 luni).Pentru vindecare este necesară continuarea tratamentului pentru încă 18 luni după negativare. Boala poate reveni după perioade de scădere a rezistenţei la infecţii (consumare de alcool, fumat, scădere în greutate, boli cronice netratate) - dar nu simple răceli