titlu intrebare

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Sunt blonava de MDR TB.Sunt bolnava de 2 ani de zile,dar am aflat de curand.Din octobrie pana in noiembrie am fost internata la linia 1,am fost rezistenta la 2 medicamente.De la jumatatea lunii noiembrie pana in decembrie am dat jos 2+din 3 la sputa in direct.Din decembrie pana in luna martie nu am iesit negativa,tratamentul a merge bine,din cand in cand mai am stari de voma si ameteli.Ce se intampla?Dc nu am iesit negativa pana acum?Radiografia din octombrie la plamani nu a iesit bine(aveam un plaman alb) ,iar akum cand am facut-o a iesit mai bine.Ma voi vindeca?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Aţi avut o cantitate foarte mare de microbi în plămâni, care în plus sunt şi rezistenţi la cele mai puternice două antibiotice. Din această cauză tratamentul durează şi va dura mai mult: încă câteva luni până la dispariţia grosieră a microbilor şi apoi încă un an şi jumătate până la dispariţia lor completă (cu condiţia ca tratamentul să fie urmat cu stricteţe - în caz contrar, boala este mortală)

iuliana_86

acum 13 ani

va multumesc,pentru ajutor.