TBC?

Boli respiratorii

Postata de Mihai cu un an in urma.

Am terminat tratamentul pentru TBC acum 1 luna și jumătate ținut corect singurul lucru este ca nu am renunțat la fumat.Toate radiografiile și examenul de sputa negative.De 2 zile o răceală cu febra și dureri in gât,este semn de îngrijorare?La cât timp poate recidiva?Săptămâna viitoare oricum am radiografie pulmonară.

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Este important sa contactati medicul dumneavoastra daca aveti febra sau orice alt simptom de raceala, mai ales daca sunteti deja diagnosticat cu TBC. Starea dumneavoastra de sanatate se poate agrava si poate necesita ajustarea tratamentului pentru a preveni complicatiile.

Va recomandam sa va programati la un medic pneumolog: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Mihai

acum un an

Cu siguranță mă voi duce.Cautand pe google despre recidiva am găsit site-ul asta și vroiam sa știu la ce perioada după terminarea tratamentului putem vorbi de recidivă.