TBC

Boli respiratorii

Postata de Smusik cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Prietenul meu de curind a fost diagnosticat cu tuberculoza pulmonara, testul este pozitiv si are rezistenta la un preparat.De 5zile a inceput tratamentul dar in aceasta dimineata a avut o durere ingrozitoare in piept.Am uitat sa mentionez ca el are diabet de 6ani si sta pe insulina.Va rog foarte frumos sa imi spuneti este normal sa apara astfel de dureri sau posibil medicii sa gresit cu preparatele? HELP PLEASEEEEEEEE...

Raspunsuri (1)

mc109

acum 9 ani

Este normal, uneori, sa aiba unele dureri. Tuberculoza este o boala care afecteaza plamanii si lasa cicatrici, poate resimti diferite tipuri de durere pe parcursul tratamentului. Doctori nu au cum sa greseasca "preparatele". Schemele de tratament, respectiv dozele de antibiotic sunt stabilite in urma unor standarde internationale, in functie de tipul de antibiotic la care pacientul este rezist, de greutatea acestuia etc. De asemenea, schema stabilita pentru prietenul tau se bazeaza pe rezultatul unor analize si antibiograme realizate in laborator, doctorii nu iau decizii de capul lor in tratarea unei boli atat de serioase precum tuberculoza.