tbc

Boli respiratorii

Postata de andreialexandru cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Iau tratament pt. tbc de 2 luni, in fiecare zi, in acelasi timp cu silimarina si omeprazol. Acesta din urma afecteaza absortia pastilelor tbc? Mai ia cineva toate pastilele odata (inclusiv protectiile pt. stomac si ficat)?

Raspunsuri (3)

mikyvio89

acum 10 ani

Nu cred ca afecteaza, ele au rolul sa protejeze ficatul si stomacul de toxicitatea pastilelor de tbc. Si eu tot de 2 luni iau aceleasi pastile ca asa mi-a zis doctorul pentru protectie, eu incerc sa le iau cu putin timp inainte ca sa poata sa-si faca efectul cat de cat.

andreialexandru

acum 10 ani

doctorul ti-a zis sa iei regulat omeprazol in acelsi timp cu celelelte pastile?

andreialexandru

acum 10 ani

Intreb pentru ca in prospectul de la sinerdol si etambutol scrie ca antiacidele trebuie administrate la diferenta de 4 ore