TBC pulmonar

Boli respiratorii

Postata de m.caro cu 9 ani in urma.

Buna ziua! am si eu o intrebare si va rog sa imi raspundeti daca stii ceva in legatura cu asta. am avut TBC pulmonar si am terminat tratamentul in luna iunie, pot sa mai dau la academia de politie daca am suferit de aceasta boala? acum am trecut in clasa a11a, mai am 2 ani pana termin liceul, insa am auzit niste persoane ca la admitere iti fac o fisa medicala amanuntita si mi-e teama ca pe mine o sa ma respinga din cauza acestei boli nenorocite..
VA ROG SA IMI RASPUNDETI !
MULTUMESC!

Raspunsuri (5)

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Nu cred ca exista posibilitatea de respingere din acest motiv. Teoretic, daca boala nu este activa iar vindecarea a fost fara sechel, nu puteti fi respins. in caz de boala activa, putei fi respins pana l aterminarea tratamentului si inca 1 an dupa aceea.

m.caro

acum 9 ani

am inteles. multumesc pentru raspunsul dat. mi-era tare teama ca nu pot da la politie din cauza asta.

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Criteriile de admitere sunt altele. Binenteles ca daca un candidat ar suferi de o boala aflata in tratament, pentru care ar fi indisponibil o perioada sau nu ar putea face fata cursurilor, poate fi respins sau amanat pana la terminarea tratamentului si refacerii complete. Ceea ce nu este cazul la dvs acum.

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Criteriile de admitere sunt altele. Binenteles ca daca un candidat ar suferi de o boala aflata in tratament, pentru care ar fi indisponibil o perioada sau nu ar putea face fata cursurilor, poate fi respins sau amanat pana la terminarea tratamentului si refacerii complete. Ceea ce nu este cazul la dvs acum.

mikyvio89

acum 9 ani

Nu mai poti da, deoarece la Academie si la scolile de politie de la noi din tara, pe fisa medicala la admitere e un criteriu care zice sa nu fii suferit de Tbc,( si de alte boli cronice) in ultimii 4 ani, care la tine nu o sa treaca pana atunci din pacate. Singura ta speranta e doar daca or sa modifice criteriile de pe fisa medicala.