tbc pulmonar

Boli respiratorii

Postata de emine cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
am o fetita de 9 ani care a fost diagnosticata cu tbc pulmonar, diagnostic care va fi confirmat sau infirmat peste doua zile. as vrea sa stiu care este diferenta intre tbc-ul pulmonar si cel ganglionar, deoarece i-au aparut doi ganglioni in zona gatului (e motivul pentru care am inceput sa ii fac analizele) .In ce consta tratamentul , care sunt urmarile, daca va avea probleme pe viitor. In momentul de fata fetita nu are nici o simptoma specifica : tuse, transpitatie, febra,
Daca se poate as dori informatii despre fiecare tip de tbc, simptome, cauze, tratament, urmari, si orice alte informatii utile,
Va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tuberculoza pulmonară este o boală mult mai gravă decât cea ganglionară deoarece netratată distruge plămânii, pacientul fiind şi contagios. În rest tratamentul ambelor forme este acelaşi, cu o asociere de patru medicamente timp de şase luni, acesta fiind considerat timpul necesar eradicării microbului. Alte informaţii referitoare la tipurile de tuberculoză puteţi obţine de pe siteul sfatulmedicului.ro

emine

acum 12 ani

Buna ziua,
Am atasat si imagini ale radiografiei pulmonare http://www.girlshare.ro/2208416.1
Nu inteleg un lucru : pe rezultatul radiografiei scrie " suspiciune de tbc pulmonar bilateral" , medicul vorbeste si de tbc ganglionar datorita inflamarii ganglionilor la nivelul gatului (a urmat un tratament cu antibiotic si antiinflemator fara rezultat) . Pana la rezultatul testului cu ddp imi trec tot felul de ganduri prin cap...se poate asocia cele doua forme de tbc? in urma tbc-ului pulmonar se pot inflama ganglionii?

emine

acum 12 ani

"Pana la rezultatul testului cu ddp imi trec tot felul de ganduri prin cap...se poate asocia cele doua forme de tbc" - doream sa spun testul PPD (nu am reusit sa editez comentariul de mai sus

Medic Epuran

acum 12 ani

Cele două forme de TBC se pot asocia, microbul tuberculozei putând afecta orice organ (concomitent) inclusiv ganglionii. Radiografia pulmonară nu este sugestivă pentru tuberculoză pulmonară

Fas

acum 10 ani

Buna !la radiografie se poate vedea daca am TBC?