tbc cu recidiva

Boli respiratorii

Postata de kamell cu 11 ani in urma.

Buna seara,

Doresc sa intreb daca este posibil ca sa apara o recidiva tbc pe celalalt plaman/? in urma cu 2 luni am terminat tratamentul, acum timp de cateva zile am niste intepaturi la respiratie dar pe cel drept...ma sperie gandul ca poate iar o iau de la capat si ca de data asta pot fi rezistenta la tratament...
Multumesc.

Raspunsuri (4)

anonim

acum 11 ani

Sper sa te ajute raspunsul meu: eu am avut apa la plaman cu infiltrare tbc, am luat tratament 6 luni de zile si la aproximativ 1 an de zile am avut o recidiva: ganglionar tbc in cazul caruia am luat tratament 1 an de zile. eu am avut la plamanul drept si cand respir adanc simt un disconfort/intepatura exact in locul unde am avut apa. Am ajuns chiar sa ma verific ceva de genul: daca nu ma inteapa inseamna ca e o problema :( ... tin sa mentionez ca anul acesta implinesc 10 ani de cand mi-a fost depistat tbc ganglionar.

vera

acum 11 ani

Recidiva e posibila dar la 2 luni dupa terminarea unui tratament corect efectuat e cam devreme. Ar fi trebuit ca in luna 6 de tratament sa faci un conrtrol complet (radiografie si sputa pentru microbul de tbc) . Daca ai facut controlul, e momentul sa te interesezi cum a iesit cultura din sputa.
Oricum, ca sa nu te gandesti degeaba la recidiva, mergi la medicul care ti-a condus tratamentul si solicita un consult.

kamell

acum 11 ani

Va multumesc .

kamell

acum 11 ani

Am uitat sa specific ca da, am facut controlul in luna a 6 si radiografia arata bine, iar de sputa nu stiu..stiu doar ca ultima sputa facut inainte de luna a 6 a iesit negativa...ultima nu mai stiu, dar garantat ma voi interesa de acest lucru.
Inca o data multumesc.