sunt sanse sa supravietuiasca,tbc ultima faza?

Boli respiratorii

Postata de maria_ana86 cu 10 ani in urma.

prietenul meu a fost depistat cu tbc acum o luna,a mai avut cu multi ani in urma iar acum i-a recidivat boala.A fost internat in spital 2 saptamani si a cerut voie sa plece acasa,nu suporta ideea de a sta inchis iar acum dupa 2 saptamani si ceva s-a dus la urgente si i-au spus ca ii in ultima faza a bolii.Sunt sanse sa se faca bine?A trecut cineva prin ultima faza?A slabit foarte mult de la 80 de kg are acum 54.Daca cineva imi poate raspunde.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Daca nu este tratata corect, TBC poate fi fatala. In cazul prietenului dvoastra, problemele care se pun sunt complexe. In general, un pacient cu TBC pulmonara poate sta acasa cu tratament, numai dupa ce se considera ca nu mai este contagios, ca nu mai elimina BK activi! In rest, pacientul trebuie sa stea in spital/ sanatorii specializate. Astfel incat nu cred ca ideea de "a cere voie" sa stea acasa a fost buna, mai ales ca este un caz de recidiva, adica a mai facut boala. In plus, putem discuta poate despre TBC MDR (tuberculoza rezistenta la tratamentul de prima linie), necesitand administrarea altor medicamente decat cele obisnuite in TBC.
In concluzie, va sfatuiesc sa va adresati spitalului de Pneumoftiziologie din zona (daca sunteti din Bucuresti _ Spitalul Filaret/ Spitalul M. Nasta) pt un consult si tratament adecvat.