Sputa maronie in gura

Boli respiratorii

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Am si eu o problema cu care ma confrunt din vara anului trecut, nu am bagat in seama pt ca am zis ca este din alta cauza, mai exact ma trezesc dimineata cu o saliva maronie care are o consistenta vascoasa, am zis ca poate este din cauza dintilor pt ca eu am vreo 4 masele care imi lipsesc si locurile unde au fost imi sangereaza cand ma spal pe dinti daca ating cu periuta de dinti in zonele alea. Aceasta saliva are un gust neplacut, nu miroase ingrozitor in schimb este neplacuta, ma confrunt cu ea doar dimineata, in restul zilei nu am observat sa fie. Va rog sa-mi spune-ti ce as putea sa fac in privinta asta, unde sa merg si despre ce ar putea fi vorba. Multumesc.

Raspunsuri (13)

Marie Jeanne

acum 11 ani

La prima vedere, pare sa fie saliva amestecata cu sange care se acumuleaza pe timpul noptii in cavitatea bucala si care pana a doua zi se inchide la culoare din cauza oxidarii sangelui. Saliva are un gust neplacut din cauza halenei de dimineata care dispare si ea de indata ce luam micul-dejun.

PavElena

acum 11 ani

Am avut si niste probleme respiratorii pe care le-am tratat decat cu ceai, mai exact imi apareau niste punctulete albe pe amigdalite asta tot cam de anul trecut, erau perioade in care imi apareau si perioade in care imi dispareau. Ce as putea sa fac, sunt foarte ingrijorata? Eu nu fumez.

PavElena

acum 11 ani

si inca ceva, am observat ca, undeva in spate se vad niste basicute mititele

Marie Jeanne

acum 11 ani

Nu inteleg in ce masura punctele albe de pe amigdale va cauzau probleme respiratorii. Ele in sine nu reprezinta probleme de respiratie. Poate fi vorba de infectie, de aici si saliva vascoasa. E bine totusi sa va vada un medic, mai ales ca sunteti si foarte ingrijorata.

Catalin

acum un an

Sal an momentul asta sunt an spital pentru problema pe care o ai tu amigdalele am avut aceleași sintompe am fost la ORL și am avut amigdalele angaurite și am avut aceleași sintompe cu punte albe inflamație și urat mirositor acum sunt an recuperare sa vedem daca trece acest miros aiurea salut.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi bina se incepeti cu un consult ORL. Poate fi o infectie din aceasta sfera.

PavElena

acum 11 ani

Si apoi daca nu este vorba despre asta? ce sa fac? am observat ca saliva asta maronie este mai putin densa si colorata atunci cand nu-mi frec prea tare dintii cu periuta de dinti.

PavElena

acum 11 ani

Buna ziua, am si eu o intrebare la dvs. Am urmat sfatul pe care mi l-ati dat si am mers la consultatie ORL, aici mi sa spus ca trebuie sa fac un exudat faringian si o fibroscopie. Pentru ce se realizeaza mai exact aceasta analiza, fibroscopia? Este neplacuta aceasta analiza?

da_yane90

acum 10 ani

Buna ziua. Am si eu o problema de ceva timp si nu stiu cum sa o rezolv. Imi simt amigdalitele umflate, din cauza asta inghit des iar saliva e vascoasa. De mai multe ori mi sa intamplat ca in urma inghititurilor dese sa gasesc in gura mici granule albe, alb-galbui urat mirositoare. am fost la medicul de familie si m-ia recomandat un set de analize care au rezultat negative. mi-am spus ca e doar imaginatia mia insa de cateva saptamani am inceput iar sa elimin mici granule urat mirositoare si imi este jena sa merg iar la medic stiind ca analizele au iesit toate bine, nu stiu daca am motiv sa fiu ingrijorata sau daca ar trebiu sa mai fac ceva analize. Eu sunt ingrijorata dar nu stiu ce sa fac. Deasemenea cred ca granulele sunt si cauza respiratie urat mirositoare care e din ce in ce mai puternica.Care este parerea dv si ce ar trebui sa fac? multumesc anticipat.

Catalin

acum un an

Am 26 de ani am avut aceiași problema cu respirație urat mirositoare am anceput să-mi ami dau seama despre aceste puncte albe singur an oglinda am făcut peste 10 analize la nivelul guri stamc nimic dar la cabinete și nu mai ajutat cu nimic toți ziceau la fel nu ai nimik...ultima șansă a fost să mă duc să-mi programez la un ORL la spital direct și uite că iei mai diagnosticat o problema la amigdale și an momentul acesta mi le au scos și sunt an așteptare pentru a vedea rezultatele acum nu pot sa ami dau seama de oare ce am gura toată arsa de la operatie este A3 zi...daca ai gura urat mirositoare nu poate să fie doar de la amigdale poate sai probleme și la plămâni și intră și Nașu polipi deci tot aparatul respirator

Diana

acum 9 ani

Granulele acelea se numesc tonsil stones (cauta asa pe net si vei gasi informatii) si sunt de fapt resturi de mancare care se opresc in zona amigdalelor. Din cauza ca stationeaza acolo mai mult timp capata mirosul acela urat. Nu ai de ce sa iti faci griji, nu semnaleaza o boala anume, este doar neplacut, intr-adevar.

Maria

acum 7 ani

Buna.De ceva vreme adica de vara mai trecuta ma confrunt cu o problema neplacuta,dimineata cin ma scol gura imi este plina cu saliva , cu un lichid neplacut ce ar putea sa fie astept un raspuns.Va voi fi recunascatoare daca ma veti ajua.

Utilizator11581364377

acum 4 ani

Buna , cum ai rezolvat problema cu sputa maronie ? A fost legată de problemele pe care le aveai cu dantura sau de alta natura?