Sputa din gat

Boli respiratorii

Postata de Sergiu29131286 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Sunt fumator de 2 ani si putin. Ajunsesem sa fumez mai mult de 1 pachet pe zi, dar de cateva zile am diminuat nr de tigari la 4-5 pe zi. Insa de atunci am inceput sa tusesc des si sa elimin o sputa alba, uneori maronie. Este normal? Daca imi aprind o tigare si fumez, tusea dispare ptr 1 ora.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Fenomenul descris de tine este normal. Fumatul ˝amorţeşte˝ cilii mucoasei respiratorii şi secreţiile bronşice stagnează în plămâni (nu se mai elimină), cu toate efectele negative ce pot rezulta de aici şi astfel apare acea tuse cu expectoraţie

adriana

acum 10 ani

buna ziua am si e o intrebare am 6 luni de cand expectorez uneori fara sa tusesc o sputa uneori alba alteori maronie-ruginie am facut ct pulmonar nu nu mi-a gasit nimic si spirometrie care a iesit valori normale insa o data la 2 saptamani daca tusesc dimineata expectorez mici firicele de sange care ar putea fi cauza mentionez ca sunt fumatoare 14-15 tigari

adriana

acum 10 ani

buna sergiu eu sunt fumatoare de 10 ani am avut aceiasi problema ca tine insa am fost la medic pneumolog am facut investigati si nu mi-a spus ca este tuse tabacica si elimin mucus de pe bronhi care sa-au adunat de-a lungu timpului mergi la un medic pneumolog si fa investigati dar iti spun sa sti o sa iti spuna sa renunti definitiv la fumat