sfat in tbc

Boli respiratorii

Postata de kamell cu 12 ani in urma.

buna seara,

1. Ma poate ajuta cineva spunandu-mi ce contraceptive se folosesc in perioada tratamentului cu tbc? se pot folosi si dupa terminarea tratamentului?
2. De o luna de zile m-am umplut de cosulete mici pe fata, piept si spate...sa fie din cauza tratamentului? acum iau alta doza de medicamente pt tbc fiind in ultima luna de tratament..inainte nu aveam atattt de multe!! nu stiu cum sa scap de ele!!!!!

Multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Ar fi necesar sa luati in cazul ca nu ati luat pana acum silimarina, aerius/claritin/alt antialergic, sa consumati multe lichide pentru a elimina efectele secunadre ale tratamentului antiTB. Dupa terminarea tratamentului vor disparea aceste "cosuri".

eva40

acum 12 ani

daca aveti un cos de gunoi,folositi-il.....oricum nu va ajuta ci va imping in alte boli