senzatie de sufocare

Boli respiratorii

Postata de ancusor cu 11 ani in urma.

buna ziua,am o senzatie de sufocare pe care nu pot sa mi dau seama de la ce pot sa o am.glanda nu am la plaman nu am nimik.lipsa de calciu nu am ca mi am facut ANALIZELE ASTEA si nu am nimik,la inima nu am nimik si aiki am facut toate analizele pt ca am tahicardie,cand i am zis la doctor mia zis ca sar putea sa fie pe sistem nervos dar sunt ff linistita si nu cred ca ar fi pe sistem nervos.am zile cand trebuie incerc sa trag aer in piept si parca nu intra.chiar nu stiu de la ce po sa o am

Raspunsuri (2)

victoras

acum 11 ani

Nu numai lipsa de calciu poate provoca astfel de manifestari ci si cea de magneziu.iti recomand o cura cu magneziu forte din farmacie sau un produs cu magneziu de 300-400 mg/zi impreuna cu unul cu calciu.Am patit la fel si cam dupa o luna de tratament am rezolvat totul.

Dr. Manuela Magdau

acum 11 ani

Poate fi astm bronsic. Spirometrie ai facut? Daca nu, trebuie sa mergi la pneumolog sa faci, pe langa o radiografie, si o spirometrie. Chiar daca este normala, poate fi astm bronsic. E necesar sa urmaresti cat de des faci crizele astea de sufocare si daca sunt mai frecvente noptea sau dimineata. Descrie-i medicului exact criza si, daca e cazul, iti va prescrie un tratament antiastmatic. De asemenea, ar fi bine sa faci niste teste alergologice care, daca sunt pozitive, pot orienta spre diagnosticul de astm bronsic.