RUGAMINTE

Boli respiratorii

Postata de SILVIU001 cu 12 ani in urma.

BUNA SEARA , SUNT SILVIU , AM 49 DE ANI , AM DIABET ZAHARAT DE TIP II , INSUFICIENTA VENTRICULARA STANGA , SI MAI NOU , BRONHOPNEUMOPATIE CRONICA OBSTRUCTIVA .
VA ROG MULT , DACA STIE CINEVA CARE ESTE VITEZA DE EVOLUTIE A BRONHOPNEUMOPATIEI , Ac***a IN VEDERE CA ESTE INFLUENTATA SI DE INSUFICIENTA CARDIACA SI DE TRATAMENTUL CU STATINE , NECESAR IN TRATAMENTUL INSUFICIENTEI CARDIACE ...
VA MULTUMESC MULT

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Viteza de evoluţie a BPOC (BRONHOPNEUMOPATIE CRONICA OBSTRUCTIVA) este influenţată de 3 factori principali:
1. persistenţa cauzelor care au determinat această afecţiune (fumatul în primul rând, la care se adaugă expunerea la noxe respiratorii)
2. rezistenţa genetică (materialul genetic) a plămânilor
3. eventualele infecţii pulmonare apărute pe parcurs (mai ales dacă nu sunt tratate corespunzător)
În funcţie de prezenţa sau absenţa acestor factori majori, declinul capacităţii pulmonare poate fi între 30 ml/an (aproape de volumul normal care este de 20 ml/an) şi până la 100 ml/an cu dezvoltarea rapidă a insuficienţei respiratorii

SILVIU001

acum 12 ani

VA MULTUMESC MULT SI SPER CA RENUNTAREA LA FUMAT NU S-A PRODUS PREA TARZIU SI VA AVEA EFECTE BENEFICE .