rog raspuns

Boli respiratorii

Postata de iubica68 cu 11 ani in urma.

am vazut raspusul dv ,insa ce legatura are endoscopia digestiva superioara sau un tranzit baritat esogastroduodenal ,cu starea mea ,?????
e drept ca uneori am senzatia ca mi se urca stomacul in gat-- am mereu senzatia de goluri de aer in stomac ,dar de aici si pana la restul ......? Va rog din suflet sa imi recomandati altceva fara sa trebuiasca sa fac acele analize ,sa pot macar sa echilibrez cat de cat respiratia ,sa nu ma obosesc chinuindu-ma sa trag o gura de aer.Iar mai tarziu daca se regleaza acele simptome ..poate o sa pot sa fac si analize .dar in stare actuala ,e practic imposibila.
Va rog sa ma ajutati...Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

pentru ca simptomele dvs pledeaza pentru o hernie hiatala, adica orificiul situat in diafragm (muschiul care separa cutia toracica de cavitatea abdominala) prin care esofagul trece in abdomen este mai larg si o bucatica mica din stomac trece in cutia toracica. astfel comprima plamanul si inima. de aceea simtiti ca nu mai aveti aer.
asta explica senzatia de "stomac in gat", lipsa de aer.
eu va sugerez aceste examene. tranzitul baritat este destul de usor de suporatt, beti un pahar de sulfat de bariu in timp ce sunteti vazut la aparatul de radioscopie. nu e invaziva, adica nu este ca endoscopia.