Respiratie insuficienta

Boli respiratorii

Postata de denysa262 cu 10 ani in urma.

Respiratie insuficienta e parca nu pot inspira destul aer si uneori simt ca ma sufoc. Poate aceasta problema a mea sa se datoreze existentei vermilor intestinali? Tin sa mbntionez ca, de asemenea si bine-cunoscutele simptome ale viemilor intestinali (mancarime in anus, dureri de burta, de cap si senzatie de balonare), însă ma gandeam ca de vina poate fi si anotimpul in care ne aflam, aceasta schimbare bruscă de temperatura, atmosfera incarcata (mie imi place mai mult frigul si sunt obisnuita cu el, iar vara mereu caut sa ma racoresc). Credeti ca exista paraziti intestinal care sa poata afecta aparatul respirator?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pot aparea simptome respiratorii in cadrul infectiilor cu paraziti ( de ex ascaris) insa pentru certitudine trebuie confirmata infectia. Trebuie luate in calcul si alte cauze pulmonare ( si nu nunai) ce duc la senzatia de sufocare.
Este recomandat sa consultati un medic internist.