respiratie dificila

Boli respiratorii

Postata de Rodica17115815 cu 11 ani in urma.

Din ziua de marti 2-3 seri am avut temperatura 38-39. Gatul ma durea putin la inghitire. In doua randuri am vomat, aveam si greata. Am o tuse seaca uscata. Astazi fiind duminicam am aceeasi tuse uscata fara sa ma doara amigdalele, dar, incerc sa expectorez si sputa este roza. Totodata sunt si ragusita.
Mai trebuie sa mentionez ca iau ca medicatie pentru inima betalok 100 mg, zomen 7,5 mg, corlentor, detralez pentru circulatie, milurit pentru guta, ginko pentru circulatie. Cred ca sunt prea multe medicamente. Nu stiu ce sa mai iau.
Cam ce diagnostic credeti ca este, despre ce infectie mai este vorba.
Va multumesc
Rodica Pavel

Raspunsuri (1)

Dr. Ramona Muresan

acum 11 ani

Buna ziua,
Probabil ati facut o viroza. Trebuie sa faceti un exudat faringian (sa nu fie si un microb in gat), o radiografie de torace si o spirometrie pt a vedea parametrii respiratori. Tuse seaca pot sa dea si medicamentele de inima (Betalok si Zomen). Multa sanatate!